W dniach 22-24.02.2017 r. odbyła się w Domu Technika FSNT-NOT w Warszawie XXIX konferencja pokampanijna zorganizowana przez Stowarzyszenie Techników Cukrowników pod patronatem Związku Producentów Cukru w Polsce. Celem konferencji były następujące tematy:
- przedstawienie przebiegu i wyników kampanii cukrowniczej 2016/2017 w cukrowniach poszczególnych Spółek Cukrowych oraz w skali przemysłu cukrowniczego w Polsce,
- aktualne zagadnienia dotyczące postępu w technice i technologii cukrownictwa oraz w uprawie buraków i w gospodarce surowcowej,
- stan i perspektywy branży cukrowniczej w aspekcie zmian regulacji rynku cukru od roku 2017,
- promocje firm oferujących produkty i usługi dla przemysłu cukrowniczego.

W imieniu Zarządu Głównego STC konferencję rozpoczął Stanisław Świetlicki Przewodniczący ZG STC, który przywitał wszystkich cukrowników oraz zaproszonych gości konferencji: przedstawiciela Senatu Senatora Jerzego Chróścikowskiego Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Rezerw Materiałowych, Prezesów Zarządów Spółek Cukrowych, Prezesa Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Dyrektora Biura Związku Producentów Cukru w Polsce, przedstawiciela Zarządu FSNT-NOT, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, gości z Niemiec, Francji, Kanady, Ukrainy i Czech, przedstawicieli instytutów naukowo-badawczych, przedstawicieli prasy oraz przedstawicieli 70 firm polskich i zagranicznych oferujących aktualne usługi dla przemysłu cukrowniczego.

Następnie kol. Stanisław Świetlicki powołał Prezydium powierzając prowadzenie konferencji Krystynie Wasińskiej Sekretarz Generalnej STC, , Dominikowi Stefańskiemu członkowi ZG STC z ramienia Pfeifer&Langen, Piotrowi Wawro członkowi ZG STC z ramienia Nordzucker oraz Hubertowi Fabianowiczowi Dyrektorowi Departamentu Techniczno-Produkcyjnego KSC S.A.

W imieniu Pawła Piotrowskiego Prezesa Zarządu Związku Producentów Cukru w Polsce oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Michał Gawryszczak Dyrektor Biura ZPC w Polsce, który na wstępie podkreślił, że Związek Producentów Cukru w Polsce z przyjemnością i zaszczytem patronuje organizacji kolejnej konferencji pokampanijnej.
Pobierz dokument
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń NOT oraz STC przyznanych zasłużonym działaczom naszego Stowarzyszenia.
W podziękowaniu za aktywną pracę na rzecz przemysłu cukrowniczego, w uznaniu wspierania inicjatyw i działalności Stowarzyszenia Techników Cukrowników oraz w podziękowaniu za duże zaangażowanie w kształtowanie i podnoszenie wiedzy i kultury technicznej techników i inżynierów cukrownictwa
Srebrną Odznaką Honorową NOT odznaczony został:
- Piotr Wawro - Nordzucker AG
Odznaką Honorową STC odznaczeni zostali:
- Janusz Stachowiak - Krajowa Spółka Cukrowa S.A.
- Henryk Ławiński - Pfeifer & Langen Polska S.A.
- Iwona Dajer - NPI Sp. z o.o.
- Adam Kozioł - AP System Sp. z o.o.
- Jan Hojgr - MORAVSKOSLEZSKE CUKROVARY
- Aleksander Jabłoński - APRO Polska Sp. z o.o.

Wyróżnieni odznaczeniami NOT i STC. Od lewej: Piotr Wawro, Janusz Stachowiak, Henryk Ławiński, Iwona Dajer, Adam Kozioł, Jan Hojgr, Aleksander Jabłoński oraz Stefan Góralczyk Członek Zarządu FSNT-NOT i Stanisław Świetlicki Przewodniczący ZG STC, którzy dokonali ceremonii wręczenia odznak.

W imieniu odznaczonych kolegów głos zabrał kol. Janusz Stachowiak Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. odznaczony Odznaką Honorową STC. Dziękując za uznanie i otrzymane odznaczenie dedykował je swojemu nieżyjącemu już przyjacielowi Stanisławowi Iwanowi, który 20 lat temu wprowadził go do branży cukrowniczej oraz do grona członków Stowarzyszenia Techników Cukrowników. W swoim wystąpieniu Prezes Janusz Stachowiak pogratulował wszystkim Spółkom Cukrowym rekordowych wyników kampanii podkreślających wielki postęp techniczny w przemyśle cukrowniczym. Pogratulował również wszystkim firmom technicznym i surowcowym współpracującym we wdrażaniu tego postępu w cukrownictwie. Podkreślił także wysokie plony i bardzo dobre wyniki agrotechniczne osiągnięte przez plantatorów. Na zakończenie życzył dobrej współpracy na linii plantator cukrownia oraz życzył wszystkim uczestnikom konferencji owocnych obrad.
W ramach wystąpień okolicznościowych głos zabrali:

Jerzy Chróścikowski Senator RP, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dziękując za zaproszenie na konferencję podkreślił swoje długoletnie, trwające od lat 90-tych kontakty z cukrownikami. Nawiązując do zmiany systemu kwot produkcyjnych życzył udanej współpracy między plantatorami a cukrowniami wszystkich Spółek Cukrowych. W związku ze znacząco zwiększoną produkcją cukru zaapelował, aby poszczególni producenci nie robili sobie nawzajem konkurencji, która prowadzi do destabilizacji cen i zaburzeń na rynku cukru. Zdaniem Senatora cena za buraki powinna być nie tyle wysoka co opłacalna i gwarantująca stabilizację w pokrywaniu kosztów. Zamiast konkurencji życzył partnerstwa i mądrej współpracy między plantatorami a producentami cukru. Na zakończenie Senator Jerzy Chróścikowski dziękując za dobre wyniki ostatniej kampanii cukrowniczej pogratulował wszystkim odznaczonym przyznanych wyróżnień.

Katarzyna Średnicka Naczelnik Wydziału Produktów Roślinnych w Departamencie Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która dziękując za zaproszenie na tegoroczną konferencję podkreśliła, że była to ostatnia kampania cukrownicza przeprowadzona w ramach systemu kwot produkcyjnych i obowiązujących cen minimalnych za buraki cukrowe. Życząc owocnych obrad odczytała i przekazała organizatorom list Krzysztofa Jurgiela - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowany do uczestników tegorocznej konferencji pokampanijnej.
Pobierz dokument

Krzysztof Nykiel - Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego na wstępie podziękował za zaproszenie oraz przekazał wszystkim odznaczonym gratulacje. Następnie pogratulował przedstawicielom trzech Spółek Cukrowych obecnych na konferencji podtrzymywania i wspierania działalności Stowarzyszenia Techników Cukrowników, które jego zdaniem aktualnie jest jedyną wspólną płaszczyzną umożliwiającą wymianę doświadczeń cukrownikom i plantatorom poszczególnych Spółek Cukrowych. Prezes Krzysztof Nykiel podkreślił bardzo dobre wyniki ostatniej kampanii, podczas której wyprodukowano o 40 % więcej cukru niż w kampanii 2015/2016. Jego zdaniem kolejna kampania cukrownicza w Polsce, będącej trzecim producentem w Europie, będzie się charakteryzować równie wysoką produkcją. Niepokój budzi jednak fakt, aby ta wysoka produkcja nie powodowała zmniejszenia uprawy buraków. Ponadto kolejny niepokój budzi brak zapewnienia plantatorom w jednej z czterech Spółek Cukrowych ceny minimalnej za buraki. Na zakończenie Prezes Krzysztof Nykiel życzył dalszego pomyślnego rozwoju branży cukrowniczej w nowych warunkach rynku cukru.

Prof. Stefan Góralczyk Członek Zarządu FSNT NOT dziękując za zaproszenie na konferencję cukrowniczą przekazał jej uczestnikom życzenia od całego Zarządu FSNT-NOT. Podkreślając trzecią pozycję Polski wśród producentów w Europie, doceniając wysiłek plantatorów, producentów cukru oraz firm współpracujących z przemysłem cukrowniczym życzył dalszych sukcesów w funkcjonowaniu branży cukrowniczej, owocnych obrad podczas konferencji oraz miłego pobytu w Warszawie.

Bronisław Wesołowski Przewodniczący Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego na wstępie przypomniał, że poczynając od 1950 roku przez 7 lat losy i działalność jego Stowarzyszenia połączone były z STC. W roku bieżącym mija 60 lat od reaktywacji STC jako samodzielnie działającego Stowarzyszenia. Kol. Bronisław Wesołowski podkreślił jak silna i bardzo ważna jest aktualnie branża cukrownicza, która np. w porównaniu z branżą mięsną nie jest zależna od importu surowców. Z okazji wspomnianego powyżej Jubileuszu Kol. Wesołowski wręczył Kol. Stanisławowi Świetlickiemu Przewodniczącemu ZG STC oraz kol. Krystynie Wasińskiej Sekretarz Generalnej STC okazjonalne dyplomy od Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego.
Referaty prezentowane na konferencji:
Kampania cukrownicza 2016/2017 w Polsce Stanisław Świetlicki - Przewodniczący Zarządu Głównego STC.
Pobierz dokument
Przebieg i wyniki kampanii 2016/2017 w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. Hubert Fabianowicz Dyrektor Departamentu Techniczno-Produkcyjnego w KSC S.A.
Pobierz dokument
Przebieg i wyniki kampanii 2016/2017 w Grupie Pfeifer & Langen Polska S.A.- Dominik Stefański Dyrektor ds. Techniczno-Produkcyjnych P&L Polska Polska S.A., Maciej Grobelny Kierownik ds. Surowcowych P&L Polska S.A.
Pobierz dokument
Przebieg i wyniki kampanii 2015/2016 w Nordzucker Polska S.A. Marcin Lechowski Menedżer ds. Techniki i Produkcji Nordzucker Polska S.A.
Pobierz dokument
"Porównanie wpływu jakości technologicznej surowca na proces przerobu buraków w kampaniach 2015 r. i 2016 r. Józef Klimaszewski, P&L Glinojeck.
Pobierz dokument
Przerób buraków zdegradowanych dr Maciej Wojtczak, PŁ
Pobierz dokument
Budowa linii oczyszczania buraków w Cukrowni Opalenica Janusz Nożewnik, Nordzucker Polska S.A.
Pobierz dokument
Postęp techniczny w technologiach oczyszczania ścieków i przeróbki odpadów od problemu po zysk Justyna Dziewota Jabłońska, SYMBIONA S.A.
Poprawa efektywności pracy oczyszczalni ścieków w Cukrowni Opalenica Witold Świderski, Nordzucker Polska S.A.
Pobierz dokument
Kompleksowa oczyszczalnie ścieków w Cukrowni Kruszwica Leszek Suchański KSC S.A., Marek Czekalski APRO Polska Sp. z o.o.
Pobierz dokument
Doświadczenia z uruchomienia reaktora beztlenowego ICX Matthias Schoth, Technology & Innovation Nordzucker AG (tłumaczyła Agnieszka Janiszewska).
Pobierz dokument
Profilaktyka i serwis dla zespołów napędowych dedykowane dla przemysłu cukrowniczego Michał Gross, SEW-EURODRIVE Sp. z o.o.
Pobierz dokument
Zaawansowane systemy sterowania napędów windowych oraz transportu poziomego Ireneusz Nawalany, NORD NAPĘDY Sp. z o.o.
Racjonalne wykorzystanie wody w rolnictwie i przemyśle cukrowniczym prof. Cezary Sławiński, IAPAN Lublin.
Pobierz dokument
Zrównoważona uprawa buraków cukrowych Wiesław Siutaj, CONTROL UNION.
Pobierz dokument
Sposoby ograniczenia odporności Cercospora beticola na fungicydy Henryk Ławiński, Pfeifer&Langen Polska S.A.
Pobierz dokument
Wykorzystanie ciepła odpadowego w suszeniu wysłodków Helena Stryjewska. Pfeifer&Langen Glinojeck.
Pobierz dokument
Energooszczędna ekologiczna suszarnia wysłodków dla przemysłu cukrowniczego Genowefa Kowalska BUTIH, Tobias Latein STELA Niemcy.
Pobierz dokument
Pobierz dokument
Wieloparametrowy miernik przesycenia i kontroli fazy szczepienia Jerzy Oleszczuk, INTROL Sp. z o.o.
Pobierz dokument
Obserwacja wzrostu kryształów i pomiar barwy cukru w linii produkcyjnej Claire Rua ITECA SOCADEI Francja. Jan Ulatowski JULITON Polska.
Pobierz dokument
System zarządzania energią w cukrowni Marcin Wieczorke, QENERGI Sp. z o.o.
Pobierz dokument
Ważenie cukru wagi automatyczne Kuba Muller, PRECIA MOLEN
Pobierz dokument
Sytuacja sektora cukrowniczego w aspekcie zmian regulacji rynku cukru od roku 2017 Marian Borek Z-ca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pobierz dokument
Stan i perspektywy branży cukrowniczej w Polsce i w Europie Michał Gawryszczak, Dyrektor Biura Związku Producentów Cukru w Polsce.
Pobierz dokument
Sytuacja ekonomiczno-finansowa sektora cukrowniczego dr Piotr Szajner, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Pobierz dokument
W tegorocznej konferencji pokampanijnej wzięło udział ok. 250 osób, w tym zaproszeni goście, przedstawiciele Zarządów i Cukrowni Spółek Cukrowych, Politechniki Łódzkiej, Oddziału Cukrownictwa Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz 70 firm specjalistycznych zajmujących się problematyką cukrownictwa.
Po zakończeniu obrad w pierwszym dniu uczestnicy konferencji spotkali się na wspólnej kolacji, która odbyła się w Domu Technika NOT.
W godzinach wieczornych drugiego dnia konferencji w Hotelu Novotel odbyło się tradycyjne spotkanie koleżeńskie, na którym cukrownicy ze wszystkich Spółek Cukrowych, zaproszeni goście i sympatycy STC oraz przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z przemysłem cukrowniczym mieli okazję kontynuować rozmowy i dyskusje kuluarowe a także, jak mamy nadzieję, miło spędzić wspólny cukrowniczy wieczór. Atrakcją wieczoru był występ aktorki sceny poznańskiej Izabeli Tarasiuk z recitalem piosenki francuskiej.