Strona główna
RODO - obowiązek informacyjny Zaproszono nas Sprawozdania z imprez branżowych, w których uczestniczyliśmy. Czytaj więcej... Aktualności Sprawozdanie z posiedzenia Rady Krajowej FSNT-NOT. Czytaj więcej... W dniu 26 sierpnia 2024 r.w Oddziale Cukrownia Malbork odbyło się uroczyste rozpalenie pieca wapiennego oznaczające rozpoczęcie kampanii cukrowniczej 2024/2025. Czytaj więcej... W dniu 20.06.2024 na polach Gospodarstwa Rolnego we Włostowie odbyły się coroczne obchody Dnia Buraka Südzucker Polska S.A. Czytaj więcej... W dniu 18.06.2024 r. odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 140-lecia działalności Cukrowni „Opalenica” należącej do Spółki Nordzucker Polska S.A. Czytaj więcej... W dniu 12.06.2024 r. w rejonie Cukrowni „Opalenica” na plantacjach Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Trzciance odbyły się obchody Dnia Buraka Cukrowego Nordzucker Polska S.A. Czytaj więcej... W dn. 23-24.05.2024 w Warszawie odbyła się Konferencja Techniczno-Surowcowo-Analityczna zorganizowana przez STC w nowej formule. Czytaj więcej... W dniach 05-08.05.2024 r. w Wiedniu odbyła się ósma konferencja naukowo-techniczna zorganizowana przez ESST przy współpracy z VDZ. Czytaj więcej... Plan konferencji i kursów na 2025 r. Czytaj wiecej... |
Publikacje
Unowocześnienie stacji wyparnej pod względem energetycznym - dr Andras Zsigmond, Instytut Przemysłu Cukrowniczego, Węgry.
Zadania i problemy: Zadanie to zmniejszenie zużycia energii do170÷226 kWh/t buraków, obecnie wynosi ono 200÷226 kWh/t buraków. Problemy to: Wahania jakości technologicznej buraków, wpływ pogody, podniesienie przerobu, małe finanse ( niska cena cukru ). Na wykresie pokazano wyraźne wahania jakości buraków w ciągu jednej doby, co ma poważny wpływ na cały proces technologiczny. Powoduje to zmiany w procesie zarówno pod względem technologicznym jak i energetycznym. Wymagania dotyczące stacji wyparnej:
Szczegółowo omówiono zasadę działania stacji wyparnej o mieszanym połączeniu. Stacja wyparna pozostaje 5 - cio działowa, ale dodajemy wyparkę 5A tzw. soku rzadkiego, z której sok przechodzi do wyparki 4A. Wyparka 4A ogrzewana jest oparami 3 działu, warniki periodyczne na produktowni ogrzewane są oparami 4A, a warniki ciągłe oparami 5A.. Na wykresach pokazano zawartości suchej substancji w soku wychodzącym z poszczególnych działów oraz rozpuszczalność suchej substancji w 1 kg wody. W stosunku do wyparki tradycyjnej w wyparce mieszanej rozpuszczalność soli wapnia zmniejsza się o 2/3, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie zabarwienia soku. Porównując rozkłady temperatur w różnych rozwiązaniach stacji wyparnej widać wyraźnie, że w wyparce mieszanej mamy opary 4A i 5A o wyższym ciśnieniu niż opary 4B i 5B, co zapewnia gotowanie cukru oparami 4A i 5A o wyższych parametrach. W wypadku potrzeby zwiększenia odparowania na stacji wyparnej nie ma potrzeby podnoszenia parametrów pary retur, a wystarczy zmniejszyć ciśnienie na wyparce 5B, co zapewnia stabilną pracę produktowni zasilanej oparami 5A i 4A. Rozwiązanie stacji wyparnej o mieszanym połączeniu proponuje się stosować gdy występują:
|
Główna | Dane kampanii | Reklama | Reklama w serwisie | Giełda Pracy | Forum dyskusyjne |
Redakcja serwisu: Redaktor naczelny: Krystyna Wasińska, Webmaster: Mateusz Wojtczak Copyright © 2023 Stowarzyszenie Techników Cukrowników |