Strona główna
RODO - obowiązek informacyjny Zaproszono nas Sprawozdania z imprez branżowych, w których uczestniczyliśmy. Czytaj więcej... Aktualności Nowy numer Gazety Cukrowniczej jest już dostępny! Czytaj więcej... W dniu 29 października 2024 r. w Cukrowni „Malbork” odbyło się uroczyste otwarcie nowej inwestycji... Czytaj więcej... W dniu 16 października 2024 roku w siedzibie Stowarzyszenia Techników Cukrowników w Warszawie odbyła się Sesja naukowa Polskiego Komitetu ICUMSA. Czytaj więcej... Sprawozdanie z posiedzenia Rady Krajowej FSNT-NOT. Czytaj więcej... W dniu 26 sierpnia 2024 r.w Oddziale Cukrownia Malbork odbyło się uroczyste rozpalenie pieca wapiennego oznaczające rozpoczęcie kampanii cukrowniczej 2024/2025. Czytaj więcej... W dniu 20.06.2024 na polach Gospodarstwa Rolnego we Włostowie odbyły się coroczne obchody Dnia Buraka Südzucker Polska S.A. Czytaj więcej... W dniu 18.06.2024 r. odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 140-lecia działalności Cukrowni „Opalenica” należącej do Spółki Nordzucker Polska S.A. Czytaj więcej... Plan konferencji i kursów na 2025 r. Czytaj wiecej... |
Publikacje
Informacja o pracach Centrum Doskonałości CERED Politechniki Warszawskiej w Płocku
prof. dr hab. inż. Krzysztof Urbaniec, Politechnika Warszawska
CERED jest skrótem nazwy "Centrum Doskonałości - Redukcja Wpływu Przemysłu Przetwórczego na Środowisko Naturalne". Formalnie biorąc, jest to powołana w listopadzie 2004 komórka organizacyjna Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej. Cele i kierunki działania Centrum CERED mają jednak związek ze zorganizowanymi przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji dwoma konkursami: jesienią 2003 - tworzenie Centrów Zaawansowanych Technologii, a wiosną 2004 - tworzenie Centrów Doskonałości. Centra obydwu typów są elementami krajowego systemu placówek naukowych, które przez swoją działalność badawczą, wdrożeniową, edukacyjną i informacyjną wspomagają rozwój gospodarczy i społeczny Polski. Idea Centrów Zaawansowanych Technologii i Centrów Doskonałości wywodzi się z koncepcji gospodarki opartej na wiedzy. W gospodarce godnej tego miana powinna funkcjonować magistrala innowacyjna, umożliwiająca przepływ nowych myśli od edukacji, przez prace naukowe, do praktyki gospodarczej. Początkowym członem magistrali jest kształcenie ludzi zdolnych do myślenia i poszukiwania nowych rozwiązań, a następnymi członami - badania naukowe oraz komercjalizacja wyników badań i ich wprowadzanie do praktyki. Zgodnie z terminologią ustawy o finansowaniu nauki, która weszła w życie na początku lutego 2005 r., człon badań dzieli się na badania podstawowe (czyli wyjaśnianie zjawisk przyrody), stosowane, rozwojowe, przedkonkurencyjne i przemysłowe. Ogólnie biorąc, badania przemysłowe i przedkonkurencyjne powinny być wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłowe - ewentualnie we współpracy z jednostkami badawczymi, natomiast badania podstawowe, stosowane i rozwojowe są domeną instytucji naukowych i uczelni. Do obsługi różnych odcinków magistrali innowacyjnej tworzone są wyspecjalizowane jednostki organizacyjne - od placówek edukacyjnych, przez jednostki badawczo-rozwojowe, do różnego typu przedsiębiorstw innowacyjnych. Przykładowo, centra transferu technologii obsługują odcinek od uzyskania wyników badań rozwojowych do komercjalizacji; parki naukowo-technologiczne powinny otrzymywać przygotowane do wdrożenia wyniki badań i zajmować się ich wprowadzaniem do praktyki, natomiast między edukacją a dalszymi odcinkami magistrali innowacyjnej działają:
Wiele zagadnień z obszaru "Zrównoważony rozwój" występuje w pracach badawczych prowadzonych na Wydziale Budownictwa Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej. Wydział ten, zlokalizowany w Płocku, kształci inżynierów na czterech kierunkach: budownictwo, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, technologia chemiczna. Potencjał kadrowy wydziału stanowi 160 nauczycieli akademickich, w tym 18 profesorów, 17 doktorów habilitowanych i 64 doktorów. Ich dorobek naukowy i aktualnie prowadzone badania spełniają wymagania stawiane Centrom Doskonałości i mogą być objęte wspólną nazwą "Redukcja Wpływu Przemysłu Przetwórczego na Środowisko Naturalne", pod hasłem przemysł przetwórczy rozumiejąc przemysł chemiczny, spożywczy i inne pokrewne branże. Podane wyżej informacje opisują tło, na którym powstała koncepcja Centrum Doskonałości CERED. Jej zasadnicze elementy, w tym merytoryczne cele działalności, były przedstawione w Gazecie Cukrowniczej nr 1/2005, s. 17-18. W konkurencji z 400 propozycjami zgłoszonymi do konkursu, Centrum CERED znalazło się wśród 100 centrów doskonałości zaakceptowanych przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. W tej setce znalazło się 45 jednostek reprezentujących różne dziedziny nauk technicznych, 39 - nauki medyczne i biologiczne, 16 - inne dziedziny. Warto dodać, że w wyniku wcześniejszego konkursu zaakceptowano utworzenie 26 centrów zaawansowanych technologii, w tym 19 reprezentujących nauki techniczne, 4 - nauki medyczne i biologiczne, 3 - inne dziedziny. W oparciu o pozytywny wynik konkursu, na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej powołano Centrum Doskonałości CERED z zadaniem koordynacji prac prowadzonych w trzech istniejących Instytutach:
Choć Centrum Doskonałości CERED zostało formalnie powołane w listopadzie 2004, to od wiosny tegoż roku trwała realizacja prac objętych planem zgłoszonym do konkursu. Obecnie można już wymienić przykłady tematów badań w pełni zrealizowanych, lub znacznie zaawansowanych, w następujących obszarach problemowych:
|
Główna | Dane kampanii | Reklama | Reklama w serwisie | Giełda Pracy | Forum dyskusyjne |
Redakcja serwisu: Redaktor naczelny: Krystyna Wasińska, Webmaster: Mateusz Wojtczak Copyright © 2023 Stowarzyszenie Techników Cukrowników |